Short Answer

Analyze why obtaining a Cohen's d=0.10d = 0.10 in a sample of 33 women and 33 men leads to a different statistical conclusion than obtaining a Cohen's d=0.50d = 0.50 in a sample of 500500 women and 500500 men.

Question: Analyze why obtaining a Cohen's d=0.10d = 0.10 in a sample of 33 women and 33 men leads to a different statistical conclusion than obtaining a Cohen's d=0.50d = 0.50 in a sample of 500500 women and 500500 men.

Sample answer: Obtaining d=0.10d = 0.10 with a sample size of 33 per group is highly likely to occur by chance, leading to retaining the null hypothesis. Conversely, obtaining a strong relationship of d=0.50d = 0.50 with 500500 participants per group is highly unlikely to occur by chance if the null hypothesis were true, leading to its rejection.

Key points:

  • Identify that a weak relationship (d=0.10d = 0.10) in a small sample (33 per group) is likely to occur by chance, prompting the retention of the null hypothesis.
  • Identify that a strong relationship (d=0.50d = 0.50) in a large sample (500500 per group) is highly unlikely to occur by chance, prompting the rejection of the null hypothesis.
  • Contrast the different likelihoods of the results occurring by chance to explain the opposite statistical decisions.

Rubric: The response must compare the two scenarios and explain that the difference in outcomes is due to the probability of the results occurring by chance. It must note that a weak relationship in a small sample is likely to occur by chance (retaining the null), whereas a strong relationship in a large sample is highly unlikely to occur by chance (rejecting the null).

0

1

Updated 2026-05-27

Contributors are:

Who are from:

Tags

KPU

Research Methods in Psychology - 4th American Edition @ KPU

Related