Short Answer

Verifying Trajectory Height Milestones

A safety technician is reviewing a trajectory report for an object launched with a height modeled by the function h(t)=16t2+48t+160h(t) = -16t^2 + 48t + 160, where hh is height in feet and tt is time in seconds. The technician notes that the object is at a height of 160 feet at the moment of launch (t=0t = 0). According to the provided mathematical analysis, at what other time (in seconds) does the object reach a height of 160 feet?

0

1

Updated 2026-05-25

Contributors are:

Who are from:

Tags

OpenStax

Intermediate Algebra @ OpenStax

Ch.6 Factoring - Intermediate Algebra @ OpenStax

Algebra

Recall in Bloom's Taxonomy

Cognitive Psychology

Psychology

Social Science

Empirical Science

Science

OpenStax Psychology (2nd ed.) Textbook